Nagrywane i katalogowane historie kobiet z czasów trudnych , wojny ,, cenzury , szpiegomanii.
czyli opowieści tych które przetrwały totalne czasy walk systemów w Polsce i na Świecia.
obozy i łagry i żīcie , które wróciło trudne i inne.osobiste zmagania, kobiet, choć archiwum zbiera relacje wszystkich doświadczonych. Autorki wybrały do książki i audiobooka , historie długie i różnych kobiet.Dziś w Polsce, kraju od wielu lat bez wojny(nie licząc stanu wojennego i misji w Iraku i Afganistanie) większa część społeczeństwa, wyobrażenie o niej czerpie z filmów ,czasem książek rzadziej z opowieści.
By zrozumieć doświadczenia współczesnych ofiar wojny, choćby uchodźców, warto poznać opowieści z własnego podwórka. bo katastrofa wojny zawsze strach potworny i podobnie doświadcza uczestników i świadków.
Autorki książki "Przetrwałam" wyszły z założenie ze kobiety , nawet w czasach wojennej katastrofy czy też terroru stalinizmu , pomimo tortur i zagrożenia chorobami i śmiercią , mówią i porządkują rzeczywistość sprawami i gestami zrozumiałymi współcześnie.
Mężczyźni częściej zagazowani w walkę i wychowani w na żołnierzy o wielu sprawach milczą, lub mówią z heroicznym patosem, przypisanym np funkcją w wojsku.
kobiety choćby przez ciało i fizyczności (macierzyństwo czy przemoc seksualna), inaczej mówią o higienie czy kosmetycznych drobiazgach. Zrozumienie to właśnie próbowały autorki książki "Przetrwałam" uzyskać.Bardzo ważny był dobór zdjęć innych niż często znane z podręczników historii , fotografie z kartotek policji czy służby bezpieczeństwa.na zdjęciach widać uśmiech bo to są opowieści o katastrofie ale tez wielkiej chęci życia i szczęścia.
opowiadają kobiety z różnych środowisk, z różnym bagażem doświadczeń po i przed...
Historia ze Szczecinem w tle opowieść Genowefy Zielińskiej procesu o szpiegostwo w konsulacie francuskim " sprawa Robineau" z 1949.
Obrazy zobaczysz w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (Film z procesu)
Opowieść pani Genowefy przeczytasz lub wysłuchasz z audiobooka
Spotkałem autorki książki bardzo im dziękuję
czytam i rozumiem
podróżuję
z ich historią
opowieści własne snuję
czytam , odsłuchuję
Przetrwałam
doświadczenia kobiet w czasach nazizmu i stalinizmu
Wybór i opracowanie
Maria Buko
Katarzyna Madoń-Mitzner
Magda Szymańska
Dom spotkań z historią
Warszawa 2017
Archiwum historii mówionej wciąż zbiera opowieści
Dziękuję za spotkanie autorkom
Katarzynie i Marii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz