Pani T.
Zofia Karolina Augusta von Tilebein
żyła w latach 1771-1854
Córka profesora języka angielskiego Pepina oraz Henrietty-Luizy de Perard
pochodzącej z rodziny Jakuba de Pepard kaznodziei hugenockiej gminy wyznaniowej francuskich kolonistów , którzy przybyli do Szczecina w 1721 osadzeni w mieście przez króla Prus.
Jako młoda osoba Zofia wyjeżdża kształcić do Hanoweru i Celle, trafi też do Paryża.
po powrocie zostanie dama do towarzystwa pani von Flaming z domu Salingre.Były to jedne z najbogatszych i wpływowych rodzin pomorskich .
Te zdarzenia kształtują styl bycia
Zofii który wpłynie na zamiłowanie do sztuki i na to ze prowadzić będzie dom otwarty dla artystów i uczonych epoki bywałych w tej części Europy.
Z pierwszym mężem panem Buyrette kupują działkę z domem na wzgórzu na Żelechowej tam gzie dziś przebiega ulica Robotnicza.Dom zostaje rozbudowany,
piękny widok na Odrę , która płyną żaglowce i pierwsze parowce.Powozami
statkami a później kolej płynęli artyści-podróżnicy architekt Schinkiel 1826 angielski malarz Turner 1835, Duński pisarz Andersen 1844.Dom Zofii odwiedzali artści miejscowi przede wszystkim kompozytor Carl Lowe i malarz August Ludwig Most.
Lowe komponował muzykę do Ballad Mickiewicza,zaprosił do miasta kompozytora Mendelssohna Bartholdy, Ferenca Liszta, tez chciało odwiedzić J. Ch . Andersen ale go nie zastał ale widział pewnie pałac Zofii plynąc parowcem Odra do Kopenhagi,W pałacu Zofii Carl Lowe był kapelmistrzem .i nauczycielem śpiewu na lekcje uczęszczali wnuk wielkiego romantycznego poety Wolfganga Goethgo Walter. znaną śpiewaczka była spokrewniona z panią Tilebein pani Dorota Pepard .
Pani Zofia owdowiała po dwóch małżeństwach swoja fortunę dedykuje w sztuce
Inwestuje w artystów z epoki muzyków , malarzy , poetów i architektów tworząc najważniejszy salon artystyczny miasta Szczecin. pozostając w dobrych relacjach z księżna Elżbietą Brunszwicką prowadzącą podobny salon na Grabowie.
W testamencie w 1854 przekazuje swa rezydencje na rzecz fundacji dla biednych kobiet , która przetrwa na Żelechowej do 1933 roku w którym do władzy dochodzi Hitler i placówkę upaństwowiono.
Carl Lowe(1796-1869) - autorstwa Mikołaja Szczęsnego
Wydanej przez Zamek Książat Pomorskich
Szczecin 2007
Szczecin Żelechowa- marka Łuczaka
Pomorskie Towarzystwo Historyczne
Szczecin 2007
Hoho! Widze, ze jest co poczytac na tym blogu. A ze w Szczecinie pojawie sie niebawem to moze poprosze pana Glowe o wskazanie opisanych rarytasow:)
OdpowiedzUsuń